Favicon Nedir? Nasıl Yapılır?

Favicon, genel olarak webmasterların ilgilendiği bir kavramdır. Blog veya site kurmaya çalışıyorsanız mutlaka bir favicon oluşturmanız gerektiğini anlamışsınızdır. Favicon nedir sorusunun cevabı olarak bir website ve blog için olmazsa olmaz bir kriter olduğu söylenebilir. Tarayıcınızda bir websiteye giriş yaptığınızda adres çubuğunun sol tarafında bir simge gözükmektedir. İşte bu simge (logo) favicon olarak tanımlanmaktadır.

 

Favicon internet dünyasında her profesyonel blog veya websitesi için olmazsa olmaz bir kriterdir. Zira her web girişimcisi bir logoya sahip olmak ister. Kurulum aşamasında veya daha sonradan website yada blog’unuza favicon eklemeniz mümkündür ancak bunun sürecin en başında yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Böylece markalaşma sürecine daha sağlam bir şekilde adım atmış olursunuz.

 

Favicon Neden Önemli?

 

Favicon nedir ve favicon kullanmak şart mı şeklinde soruların cevabını arıyor olabilirsiniz. Favicon kullanmanın iki tür faydası mevcuttur. Bunlardan birincisi birden fazla sekme açıldığında sizin website ve blogunuzun bir faviconu varsa tarayıcıda hemen ayırt edilebilir. Yani birden fazla seke açıldığında da faviconu olan bir blog diğerlerinden daha kolay ayırt edilecektir. Favicon kullanmanın ikinci avantajı ise marka değeridir. Profesyonel bir görünüme sahip olmak istiyorsanız mutlaka bir blog veya websitesinde favicon olması gerektiğini bilirsiniz. Yani favicon kullanmak website veya blog yayını yapmak için zorunlu değildir ancak gelecekte de yayınına devam etmesini istediğiniz bir platform oluşturduysanız favicon kullanmanız sizin faydanıza olacaktır.

 

Favicon Nasıl Yapılır?

 

Favicon dosyaları ‘.ico’ formatında oluşturulmaktadır ve düzgün bir şekilde görüntülenmesi ve sekmelerin başında yer alması için 16×16 boyutlarında olmalıdır. 32×32 piksel olarak da belirleyebileceğiniz logo dosyası favicon oluştuğunda standart çözünürlüğe inecektir.

 

Adobe Photoshop veya ücretsiz alternatif resim editörlerinden birini kullanarak kendi logonuzu oluşturabilirsiniz. Hatta bunun için online websiteler de mevcuttur. Google’a ‘Favicon Generator’ yazarak birçok online sistem bulabilir ve belirlemiş olduğunuz logonuzu favicon haline getirebilirsiniz. Eğer bir logonuz yoksa aynı şekilde online logo oluşturma sistemlerinden bunu gerçekleştirerek daha sonra hızlı bir şekilde favicon’a çevirebilirsiniz.

 

Logoyu favicon’a çevirdiğinizde size ‘.ico’ uzantılı bir dosya sunulacaktır. Bu dosyayı bir resim upload sistemine yükleyerek buradaki linki dilerseniz website veya blogunuzun kodları içerisine ekleyebilirsiniz. Birçok blog ve website wordpress sistemini kullanmaktadır ve eğer siz de bu sistemi kullanıyorsanız rahat bir şekilde oluşturduğunuz favicon uzantılı dosyayı yükleyebilirsiniz. Yükleme işini gerçekleştirdikten sonra sayfayı yenileyebilir ve artık sekmenin başında oluşturduğunuz faviconu görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir