SEO: Web Sitemin Büyümesine Nasıl Katkı Sağlar?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin Google, Bing, Yahoo! ve diğerleri gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz strateji ve taktikleri ifade eder. Web siteniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alıyorsa, daha fazla insan onu görür, ziyaret eder ve potansiyel olarak sattığınız şeyi satın alır! Çağımızın dijital trendi konusundaki bu kısa makaleyi okuyarak SEO hakkında bilgi edinin!

Arama motoru optimizasyonunun (SEO) önemi

Arama motoru optimizasyonu (SEO) olmayan bir web sitesine sahip olmak günümüz dünyasında bir anlam ifade etmiyor. Temel olarak, SEO, insanların çevrimiçi bir şey aradıklarında web sitenizi bulmalarını sağlamakla ilgilidir. Google ve Bing gibi arama motorlarından ne kadar trafik aldığınız üzerinde büyük bir etkisi olabileceğinden, herhangi bir pazarlama kampanyası için önemli bir parçadır. Gerçek şu ki, birçok şirket SEO çalışmalarını kendileri için yapacak uzmanlar tutuyor. Bunu tüm iş ilanlarında görüyorsunuz: Deneyimli bir SEO uzmanı işe almak! Ancak, ilk bakışta birisini işe almak iyi bir fikir gibi görünse de, uzun vadede size çok pahalıya mal olabilecek bazı dezavantajlar vardır.

SEO nasıl çalışır?

Google Analytics ilk durağınız olmalıdır. Bu ücretsiz araç, sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini görmenizi sağlar. Google ayrıca ziyaretçilerin nereden geldiği ve web sitenizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandıkları hakkında bilgi sağlar. Bu şekilde, SEO çabalarınızın etkili olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 SEO’ya başlamanın en iyi 3 yolu şunlardır:

(1) anahtar kelime araştırması

(2) URL yapısı

(3) geri bağlantı analizi.

Anahtar kelime araştırması, insanların çevrimiçi olarak arama olasılığı en yüksek olan terimleri araştırmayı ve ardından içeriği bu terimleri doğal bir şekilde içerecek şekilde uyarlamayı içerir. Buradan, dosya adlarında ve meta açıklamalarda alakalı anahtar kelimeler kullanmak gibi her sayfanın arama motorları tarafından kolayca bulunabilmesi için URL’lerin mantıksal bir yapı izlediğinden emin olun. Son olarak, bağlantı kurmaya gelince, gölgeli bir şey denemeyin. Diğer web siteleriyle gerçek ilişkiler geliştirerek ve kaliteli içerik paylaşarak yalnızca doğal olarak geri bağlantılar oluşturun. Unutmayın: Reklama harcanan paranın hiçbiri eski moda kaliteli içeriğin yerini tutamaz!

Blogunuzun fark edilmesini sağlayacak ipuçları

Profesyonel pazarlama stratejinizin bir parçası olarak içerik tabanlı bir web sitesi oluşturuyorsanız, arama motoru optimizasyonu (SEO) hayatınızın büyük bir parçası haline gelecektir. Bildiğiniz gibi, Google Arama’da üst sıralarda yer alan bir web sitesine sahip olmak, trafik ve olası satışlar getirmek için harikadır, ancak bunu nasıl yapacaksınız? İşte şirketinizin sitesinin arama motorları tarafından fark edilmesini sağlamaya yardımcı olabilecek üç ipucu:

  1. Kaliteli İçeriğe Odaklanın

Başarılı bir web pazarlama kampanyasının temel taşı, insanların okumak istediği iyi yazılmış içerikle başlar. Arama motorlarının sitenizi, kullanıcıların tıklama ve ziyaret etme olasılıklarına göre değerlendirdiğini unutmayın; bu nedenle, insanların yalnızca okumak değil, diğerlerinin de görmesini isteyecekleri gönderiler hazırlamak için ciddi ve kaliteli zaman harcadığınızdan emin olun.

  1. Meta Etiketleri Kullanın

Sayfanızın meta etiketleri SEO için çok önemlidir çünkü arama motorlarına sitenizin her sayfasında en çok hangi anahtar kelimelerin ve ifadelerin önemli olduğunu söylerler. Her sayfada, konu alanıyla ilgili anahtar kelimelere odaklanan en az üç meta etiket olduğundan emin olun.

  1. Sosyal Medya Sinyallerini Entegre Edin

Yeni siteniz yayına girdiğinde, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya paylaşım düğmelerini tüm içerik sayfalarına entegre etmeyi unutmayın; bunu yapmak, başkalarının kendi tweet’lerine veya güncellemelerine URL bağlantılarını kesip yapıştırmalarına gerek kalmadan işletmenizle ilgili haberleri yaymalarını kolaylaştırır.

SEO’yu neden önemsemelisiniz?

Basitçe söylemek gerekirse, çevrimiçi işletmenizin günümüzün hızlı tempolu toplumunda gelişmesini istiyorsanız, arama motorlarının varlığınızdan haberdar olması önemlidir. Şu anda veya gelecekte bir çevrimiçi işletme yürütme planınız olmasa bile, arama motorlarını neyin harekete geçirdiğini anlamak yine de yardımcı olacaktır. Bilgi güç olabilir ve arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek, kişisel bir web sitesi veya profesyonel kariyer hamlesi zamanı geldiğinde tüm potansiyelinden yararlanmanıza olanak tanır. Arama motorları, yanlış davranmaya başlayana kadar hafife aldığımız şeylerden biridir – ne demek istediğimden emin değil misiniz? Geçerli bir bağlantı olmadan Google’da belirli bir şey aramayı deneyin ve ne olduğunu görün!

SEO’nun geleceği

Google sonrası bir dünyada SEO, 2017’de yaygın bir ifadeydi. Arama motorları artık alakalı değilse, bildiğimiz SEO için bu ne anlama geliyor? 2018 ve sonrasında, şirketlerin SEO’nun aksine diğer pazarlama stratejilerine daha fazla yatırım yapmasını sağlayın. Web sitelerini arama motorları için optimize etmeye ve geri bağlantılardan yararlanmaya daha az önem verilecektir. Çoğu durumda işletmeler, yalnızca organik trafiğe güvenmek yerine daha güçlü markalar oluşturmaya ve sosyal medya profilleri oluşturmaya odaklanmaya başlayacak. İşlerin ticari yönü gelişmeye devam ediyor, ancak kesin olarak söyleyebileceğimiz bir şey varsa, o da tüm endüstrilerin mobil uyumlu hale gelmenin yollarını aradığıdır.

Sitem Google’da 1. Sırada yer alırsa ne kadar trafik alırım?

Bir sitenin sayfaları Google’da üst sıralarda yer almaya başlar ancak satış ve gelire dönüşmezse, şunu soruyor olabilirsiniz: Sitem Google’da 1. Sırada yer alırsa ne kadar trafik alırım? Kısa cevap: Duruma göre değişir. Çok fazla gelir sağlayan bir e-ticaret sitesiyse (bu, ayda binlerce, hatta milyonlarca dolar değerinde ürün sattıkları anlamına gelir), o zaman en üst sıralarda yer almak, alt satırlarında çok olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ancak, hiç kimsenin içeriğinizle ilgili anahtar kelimeleri aramadığı tipik bir kişisel web sitesiyse, tüm bu trafik aslında geri tepebilir. Sayfanız arama sonuçlarında iyi bir sıralamaya başladığında Google’dan ne kadar trafik alacağınızı etkileyen birçok faktör vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir