Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, internet üzerinde barınan ve görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder.

Web tasarım nedir? Web tasarım ilk kuruluş amacıyla birlikte tüm dünyada geçerli olabilecek bir iletişim aracıdır. World Wide Web (WWW) yani Dünya Çapında Ağ, Tim Berners-Lee tarafından üniversitelerdeki bilim insanları ve enstitüler arasında bilgi paylaşımı amacıyla icat edilmiştir. Tim Berners-Lee 1990 yılında ise http://info.cern.ch ‘yi kurmuş ve ilk web sitesinin temellerini atmıştır. İlk web sitesinden bu yana aradan geçen 30 yılda farklı amaçlar ve şekillerde 1.9 milyar adet web sitesi yayınlaşmıştır. Yalnızca iletişim ve haberleşme kanalı olarak kullanılması hedeflenen web siteleri bugün her amaca hizmet etmek için var olabiliyor. Kişisel blog siteleri, ürün satışı için e-ticaret siteleri, yer sağlayıcı hizmetleri ve topluluklar için oluşturulan forumlar ve sosyal medya platformları akla gelen ilk örnekler arasında.

Bir web tasarım uzmanı bir web sitesinin görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Örneğin bir web sitesinin görünümü kullanılan renkler, yazı tipi ve görsel içerikle ilgili olup sitenizin tasarımını tercihinize göre şekillendirebilirsiniz. Düzen, bilginin nasıl yapılandırıldığı ve sınıflandırıldığı ve kullanıcı ile paylaşılacağı anlamına gelir. İyi bir web tasarımı kullanımı fonksiyonel, estetik, akıcı ve web sitesinin kullanıcı hedef kitlesine uygun olmalıdır. Bir web tasarım temel taşı, hedef kitlenin güvenini kazanan ve teşvik eden bir site olduğundan, kullanıcıya hayal kırıklığı oluşturabilecek potansiyel noktaları ortadan kaldırmak kritik bir husustur.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda hızlı ve akıcı çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın yöntemlerden ikisi, mobil ve güncellenebilir tasarımdır. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir düzen korumak, kullanıcı güvenini ve etkileşimini korumak için oldukça önemlidir.

Web Siteniz Nasıl Olmalıdır?

Sıradan bir web sitesi ile, web sitenizin olmaması arasında bir fark yoktur. İnternet siteleri, yeni müşteriler kazandırmak ve var olan müşterilerin sadakatini sağlamak üzerine kurulmalıdır. Bugün sıradan bir internet sitesi için web tasarım hizmetini her koşulda alabilir, hatta bir kaç basit eğitimle kendiniz de harika bir web sitesi oluşturabilirsiniz Bu noktada profesyonellik gerektiren konu, hedef kitle analizi yapmak ve potansiyel müşterilerinizi onların anlayacağı bir sanal vitrine dahil etmektir.

İnternet sitelerinin görünümü için verilen web tasarım hizmeti; sektörün şartlarına, rakiplerin hareketlerine ve müşterilerin davranış ile demografik bilgilerine göre değişkenlik göstermektedir. Sektörünüz her ne olursa olsun en basit kuralları ile internet siteniz hızlı açılan, kullanıcı deneyimi yüksek, Google dostu ve SEO uyumlu olmalıdır.

Neden Hızlı Açılan Bir İnternet Sitem Olmalıdır?

İnternet sitenize gelen trafiğin (ziyaretçi sayısının) çok büyük bir bölümü arama motorları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Sattığınız ürünü veya verdiğiniz hizmeti arayan kullanıcılar sizinki gibi tüm sonuçları ziyaret eder ve kendisi için en uygun olan seçeneği araştırır. Tek seçenek olmadığınız için beklemeye tahammülleri yoktur. Ayrıca Google ve benzeri arama motorları hızlı açılan siteleri rakiplerinden daha üst sıralara taşımaktadır.

Kullanıcı Deneyimi Yüksek İnternet Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Yüksek bir kullanıcı deneyimi hedeflediğiniz kitlenin yaş, cinsiyet, sosyal statü ve buna bağlı diğer davranış biçimleriyle şekillendirilir.

Google Dostu (SEO Uyumlu) Web Tasarım Nedir?

Aslında internet sitem nasıl olmalıdır sorusunun cevabını Google her anlamda detaylarıyla ifade etmektedir. Google arama motorunu dev bir alışveriş merkezi olarak hayal edebilirsiniz. Bu alışveriş merkezinin yöneticileri müşteri sadakatini sağlamak adına onların demografik bilgilerini ve davranışlarını sürekli kayıt altına alır ve çoğunluğun davranış şekillerini analiz eder. Yaptığı analiz sonuçlarına uygun olarak iyi bir mağaza, yani iyi bir web sitesi nasıl olmalıdır sorusunun cevabını belirler ve internet siteniz bu yönergelere uyuyorsa sizi güvenilir satıcı olarak alışveriş merkezinde barındırır, kullanıcıların sizi daha fazla ziyaret etmesini sağlar.

Özetle: Google dostu bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız Google gibi olmalısınız. İnternet siteniz hızlı açılmalı, font ve karakterleri okunabilir olmalı, internet sitenizi tasarlarken en güncel teknolojileri kullanmalı, yenilikleri takip etmeli ve özgün içeriklere sahip olmalısınız.

Ben Bir İnternet Sitesini Nasıl Yapıyorum?

Bir doktor sitesinden örnekle anlatmak isterim.

  • Hedef Kitle ve Marka Araştırması: İlk görüşmemiz sonrasında ben var olan ve potansiyel müşterilerinizi araştırıyorum. Bu aşamada müşterilerinizin demografik bilgilerini ve davranışlarını inceliyor, hangi hastalığı nasıl arattıklarını analiz ediyorum. Sizin de fikirleriniz ile birlikte müşterilerinizi tanımış oluyorum.
  • Sektörel Davranışlar ve Rakip Analizi: Sektörünüzün gerekliliği olan tüm şartlar ve koşulların sağlanabilmesi adına kapsamlı bir araştırma yapıyorum. Bu araştırmalarım sırasında sizinle aynı sektörde bulunan rakiplerinizi inceliyor ve güvenilir kaynaklardan bilgileri topluyorum. Sağlık sektöründe var olması gereken İnternet sitemizde bulunan tüm bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve/veya tedavi niteliği taşımaz yazısı ile e-ticaret sitelerinde bulunan mesafeli satış sözleşmesi yazıları akla gelen ilk örnekler arasında.
  • Tüm Kaynakların Toplanması: 
  • Proje Görev Dağılımı: Artık sahip olmamız gereken tüm verileri toplamış ve incelemiş bulunuyoruz. Elde ettiğimiz veriler ile yapılacak olan web sitesinin görev dağılımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu aşamada sektörünüzde uzman ve konu hakkında bilgi sahibi bir metin editörüne internet sitenizin tüm içerikleri yazdırılıyor, grafik tasarım uzmanına sitenizin ana hatları çizdiriliyor. İnternet sitenizde kullanılacak fontlar, renkler ve sizden elde edilen materyaller belirleniyor. Bu esnada yazılım uzmanı ise internet sitenizin ihtiyaç duyduğu teknolojik alt yapı ve entegrasyonları oluşturuyor.
  • Projenin Sonlandırılması
  • Arama Motoru Kayıtları ve Dış Kaynakların Kullanımı
  • Testler ve Güncellemeler

Uğur Yeşbek

Markanız ve girişiminiz için ihtiyaç duyduğunuz yazılım, tasarım, reklam, yönetim ve barındırma alanlarında size destek oluyor, kendinizi daha iyi ifade etmenize ve hedef kitlenizle doğru iletişim kurmanıza yardımcı oluyorum. İnternetin karmaşık ve rekabet dolu dünyasında yalnız değilsiniz.

10 Yorum

  1. Benim açımdan çok faydalı bir paylaşım oldu. daha önce bir kaç makale okumuştum fakat anlatım çok karmaşık idi. bu makalede ise konu çok net bir şekilde açıklanmış. paylaşım için tşkler.

  2. Site tasarımından hiç anlamıyorum desem yalan oılur ama dizaynı nasıl yapmalıyım bilmiyorum hocam oyun sitesi nasıl hazırlanır? Yardımcı olursanız sevinirim.

  3. Son dönemde web tasarimina merak sarmaya basladim. Yazinizin cok yardimi oldu cok tesekkur ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.