Web Tasarım Nedir?

Sıradan bir web sitesi ile, web sitenizin olmaması arasında bir fark yoktur.

Bir web sitesinin tüm görünümü ve hissi web tasarımı ile oluşturulur. Web sitenizin yapısı, düzeni, grafikleri, renkleri ve yazı tipleri dahil olmak üzere tüm bileşenlerini düzenleme ve üretme sürecidir.

Bir web sitesinin nihai deneyimini üretmek için web tasarımı, grafik tasarım, kullanıcı deneyimi tasarımı, arayüz tasarımı, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve içerik üretimi dahil olmak üzere birçok farklı unsurdan oluşur. Bu bileşenler, bir web sitesinin farklı cihazlarda nasıl görüneceğini, çalışacağını ve işlev göreceğini yönetir.

Web geliştirme veya bir web sitesinin çalışmasını sağlayan gerçek kod, web tasarımından farklıdır. Bir web sitesi oluştururken web geliştirme ve web tasarımının her ikisi de gereklidir. Aynı zamanda web ve UX geliştiricisi olan web tasarımcıları mevcuttur, ancak bunlar tamamen farklı iki beceri setidir.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gelecekteki web sitenizin tasarımının bir maketi, önerileriniz kullanılarak web tasarımcıları tarafından oluşturulur. Bir web sitesi oluşturmanın yaratıcı tarafı web tasarımcıları tarafından ele alınır.

Web geliştiricileri, web tasarımcınızın oluşturduğu maketi alır ve web üzerinde görüntülenebilmesi için bir kodlama diline çevirir. Mühendis veya kodlayıcı olarak da adlandırılırlar. Web sitelerinin çalışması için özel olarak üretilmiş widget’lar ve diğer araçları oluştururlar.

Bir kullanıcı deneyimi geliştiricisi veya UX geliştiricisi işe alarak web sitenizi kullanıcı dostu hale getirin. Teknik uzmanlıklarını ve tasarım becerilerini kullanarak ziyaretçileri çeken ve onları sitede tutan web siteleri oluştururlar.

Web Tasarımı Uzmanı Kimdir?

Web sitelerinin tüm görsel unsurları bir web tasarımcısı tarafından oluşturulur ve yönetilir. Web tasarımcılarının planladığı, geliştirdiği, oluşturduğu ve ürettiği birçok web sitesi ve web sayfası metin, fotoğraf, grafik ve video klip gibi çeşitli görsel bileşenler içerir.

Bir web tasarımcısı mevcut bir web sitesi üzerinde çalışabilir veya eski sayfaları güncelleyebilir. Tasarım ve düzeni denetleyebilirler.

Bir web tasarımcısı renk, düzen ve yazı tipi gibi görsel unsurları denetleyebilir ve aynı zamanda kolay kullanılabilirliği garanti ederek kullanıcıya öncelik verebilir.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

İlk izlenimler çok önemlidir. Bunu ne kadar vurgulasak azdır: Sağlam bir çevrimiçi varlığınız yoksa markanız geri planda kalır.

Markanızı internette araştıran ve hiçbir şey bulamayan potansiyel müşteriler, işinizi kaybettiğinizi düşünebilir. Arama yaptıklarında standartların altında bir şey bulurlarsa, işinizi veya ürününüzü umursamadığınızı düşünebilirler. Web tasarımınızı doğru yaparak, web sitenizde başlayan her ilişkinin harika bir ilişki olmasını sağlayabilirsiniz.

Web sitenizi yenilemeyi düşünürken web sitesi tasarımının öneminden emin olmayabilirsiniz. Hedef pazarınız ve şirketiniz üzerinde nasıl bir etkisi var? Site tasarımını önemli kılan faktörleri inceleyelim.

  1. İlk izlenimi oluşturur: Web siteniz eskimiş veya çekici değilse, hedef pazarınız şirketiniz hakkında kötü bir ilk izlenime sahip olacaktır. Web sitenizin çirkin olduğunu düşündükleri için sayfanızdan ayrılacaklardır. Sizinki yerine rakibinizin sayfasını ziyaret edecekleri için potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz.
  2. Arama motoru optimizasyonu (SEO) planınızın başarısına yardımcı olur. Çok sayıda web tasarım bileşeni ve tekniği, web sitenizde yayınladığınız içerik üzerinde bir etkiye sahiptir ve bu da arama motorlarının web sitenizi nasıl taradığı ve dizine eklediği üzerinde bir etkiye sahiptir.
  3. Kitlenin güvenini artırır: İnsanlar kötü tasarıma sahip web sitelerine güvenmezler. Kötü tasarımınızı görürlerse veya içeriğin güncel olmadığı anlaşılırsa sitenize güvenmezler. Web siteniz güncellenmiş bir web tasarımına sahip olmadığından, şüpheli veya şüpheli olduğunu düşünebilirler..

Web Tasarımına Kim İhtiyaç Duyar?

İnternet işiniz para kazandırmadığı için başınız mı ağrıyor? Şirketinizin büyümesini desteklemek için ısmarlama bir web tasarımına yatırım yapmanın zamanı geldi.

Gelirinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, web varlığınızı geliştirmek ilk odak noktanız olmalıdır. Günümüz toplumunda insanlar telefonlarına ve dizüstü bilgisayarlarına bakarak dış dünyaya baktıklarından daha fazla zaman geçiriyor. Kârınızı artırmak istiyorsanız çevrimiçi işiniz için güçlü bir temele ihtiyacınız var.

Çekici bir açılış sayfası veya güçlü bir sosyal medya varlığı olsa bile, bir şirket her zaman beklediği parayı kazanamayabilir. Ya da belki şirketiniz için bir web siteniz var ama internette buna benzer bir sürü başka site var.

Web sitesi trafiğini artırmak ister misiniz? Ayırt edici olmalısınız. İşte şirketinizi büyütmek için neden özel bir web tasarımına ihtiyaç duyduğunuza dair birkaç açıklama.

Öne Çıkmak

Benzersiz bir web sitesine sahip olmak öne çıkmanıza yardımcı olur. Web siteniz “x-faktörü” sunan farklı bir tasarıma sahipse daha fazla ziyaretçi alacaktır.

İstediğiniz türünün tek örneği web sitesini oluşturmak için özel bir web tasarımcısı istihdam edebilirsiniz. İşinizi büyütmek istiyorsanız öne çıkmak çok önemlidir.

Tam Olarak İstediğinizi Alırsınız

Uygun bir e-ticaret yazılımı ve ısmarlama bir web tasarımı ile hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Tüketicilerinize sunmak istediklerinize hitap eden bir web sitesi web tasarımcısı tarafından oluşturulacaktır. İhtiyacınız olmayan özelliklere sahip sıradan bir site yerine ihtiyaçlarınızı tamamen karşılayan bir web sitesine sahip olursunuz.

Markalaşma

Hedef kitlenizin sizin hakkınızda hatırlayacağı şey nedir? Tüm dünyada aynı türden ürünler sunan çok sayıda şirket olduğundan, hedef pazarınızın zihninde öne çıkmak zor olabilir.

Markalaşma, özellikle bir şirketin marka ve imajını geliştirirken her zaman başarılı bir pazarlama taktiği olacaktır. Markanız, işyerinizden ambalajınıza, web sitenizden sosyal medya sayfalarınıza kadar her yerde iyi bir şekilde temsil edilmelidir.

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Etkili web tasarımı nesneldir. Çizim veya çıkartma tasarımı gibi diğer tasarım türlerinde, bir şeyi “mükemmel” yapan şeyin büyük bir kısmı izleyicinin tercihlerine bağlıdır.

Ancak web tasarımında “mükemmel” ve “kötü” arasındaki ayrım çok daha nettir. İyi tasarlanmış bir web sitesi, ziyaretçinizin aradığı deneyimi kusursuz bir şekilde yeniden üretir.

Başarılı bir web sitesi, ziyaretçileri dönüştüren bir web sitesidir. Web’de “dönüşüm” terimi, bir kullanıcıyı belirli bir faaliyeti gerçekleştirmeye ikna etmek anlamına gelir.

Bir kullanıcı, web sitenizin önceden programladığı istenen eylemi gerçekleştirdiğinde web siteniz bir dönüşüm gerçekleştirmiş olur. Dönüşümler, bir hesap açmaktan bir şey satın almaya ve bir web sitesindeki ek içeriğe erişmeye kadar her şeyi içerir.

Dönüşümleri teşvik etmek için etkili web tasarımında çeşitli unsurlar bir araya getirilir. Bunlar şunlardan oluşur:

  • Daha az dikkat dağıtıcı unsur ve iyi düşünülmüş bir kullanıcı yolu (örneğin, yalnızca sayfanın temasıyla tamamen ilgili metin ve grafiklerin kullanılması, yalnızca istenen etkinliklere yönlendiren düğmelerin bulunması ve yalnızca çeşitlilik uğruna değil, vurgu ve eylem çağrıları için çeşitli yazı karakterlerinin kullanılması)
  • Bir web sitesini herhangi bir cihazda (telefon, tablet, dizüstü bilgisayar veya masaüstü tarayıcı) kullanıcı dostu hale getirmek için boyutunu ve konumunu kullanıcının ekranına uyarlayan duyarlı tasarım.
  • Doğru boyutta ve hiyerarşiye uygun yazı tipleri
  • Okuyucularınız için ilgi çekici ve alakalı görseller ve içerikler
  • Her sayfadaki metin ve görsel içerik arasında bir denge.

Görsel tasarım tercihlerinin dönüşümler üzerinde hiçbir etkisi olmadığını düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Hedef tüketicilerinize hangi estetiğin hitap edeceğini belirlemeye çalışın, böylece web siteniz onlar için özellikle çekici olabilir. Markanızla tutarlı, ilgi çekici grafiklere yatırım yapın.

Bir Web Sitesi İçin Ne Kadar Ücret Alınır?

Bir web sitesi oluşturmanın birkaç yol vardır: Bunlardan en ideal olan profesyonel bir tasarımcı tutmak. Bir web sitesi tasarımcısı kiralamak, ortalama 10.000 Türk lirası üzerinde bir fiyat etiketi ile en pahalı seçenek gibi gözükse de ihtiyaç duyduğunuz anda markanızın ihtiyaçlarını karşılar.

Mevcut ekonomik durumda, harcamalar konusunda açık olmak ve paranızın karşılığını almak kritik önem taşıyor. Hedeflerinize uygun, ziyaretçilerinize fayda sağlayan bir web sitesine ihtiyacınız var.

Bir web tasarımcısını işe almak pahalı görünse de, web sitesinin tasarımı ve özelleştirilmesi üzerinde tam kontrole ihtiyacınız varsa veya en gelişmiş işlevselliği sunuyorsa en iyi seçenektir.

Daha pahalı olmasına rağmen, bir web tasarımcısı tutmak sizi teknik zorluklardan kurtarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir