Youtube SEO Ayarları

Youtube’da daha fazla görüntülenme almanıza yarayacak youtube SEO ayarları

Yıllar öncesinde Youtube ilk çıktığı ve yeni yayınlamaya başladığında, dünya üzerinde böyle bir konuma geleceği kimse tarafından tahmin edilemezdi. Youtube şu an dünyada en fazla kullanılan sosyal medya platformu konumundadır. Durum böyle olunca Youtube üzerinde üretici ve tüketici konumlarına olan ilgide artarak devam etmektedir.

Youtube üzerinden içerik üreterek gelir elde etmek, son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Popüler kültürün bir gereği gibi görünen Youtuber’lık aynı zamanda gelir kapısı olarak da oldukça iddialı. Youtube üzerinden gelir kazanan ve sadece bu gelirle hayatını ikame ettiren birçok insan var. Böyle söyleyince gelir az gibi görünebilir ancak ayda milyonlarca Türk Lirası kazanan üreticilerde bulunmakta.

Youtube üzerinde içerik üreterek gelir elde etmeyi hedefleyebilirsiniz. Bu yola girdiğinizde videolarınızın pek fazla izlenmediğini görmeniz muhtemel bir durumdur. Özellikle son yıllarda Youtube’a içerik üreten kişi sayısı arttığı için rekabet seviyesi de artmıştır. Bunun için Youtube’da daha fazla izlenmeye sahip olmak ve rekabet edebilmek için Youtube SEO ayarları dikkat edeceğiniz konu olmalıdır. Youtube SEO ayarları etkili yapılmadığı halde pek sağlıklı sonuçlar alınamayabilir. Youtube videolarınızın daha fazla izlenmesi için uygulayabileceğiniz birçok SEO yöntemi vardır.

İşte Youtube görüntülenme sayısının artmasını sağlayacak Youtube SEO ayarları;

  1. Anahtar kelime seçimi
  2. Google anahtar kelime planlayıcı
  3. Trend içerikler
  4. Video etiket kısmı
  5. Video açıklama kısmı
  6. Etkili başlık seçimi
  7. Üçleme tekniği
  8. Etkili Thumbnail kullanımı
  9. Oynatma listeleri
  10. Video dosyanızın adı

Anahtar Kelime Seçimi

Youtube içeriğinizi üretirken anahtar kelimelinizi özenle belirlemelisiniz. Youtube algoritmasında anahtar kelimenizin yeri ve önemi oldukça büyüktür. Videolarınız pek fazla izlenmiyor diye dert yanabilirsiniz. Bunun nedeni belirlemiş olduğunuz ya da hiç üzerine durmadığınız anahtar kelimeler olabilir. Kanalınıza ve videonuza uygun anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Bu anahtar kelimeleri tekrar tekrar kullanarak kendinize o alanda yer edinebilirsiniz. Aynı zamanda sizinle tamamen uyuşan anahtar kelimeler kullanmanız, daha iyi rekabet etmenize de avantaj sağlayacaktır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Keywords Planner, Türkçe karşılığı ile Google anahtar kelime planlayıcı, hem Google hem de Youtube SEO ayarları için oldukça yararlı anahtar kelime aracıdır. Google anahtar kelime planlayıcı sayesinde çok daha iyi anahtar kelimeler bulabilir ve içeriklerinizde kullanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirlerken kendinize uygun olduğuna emin olmalısınız. Buradaki uygunluktan kasıt sadece fikir uygunluğu değildir. Aynı zamanda rekabet edebileceğiniz bir anahtar kelime olmasına özen gösterin. Özellikle daha yeni kurulmuş bir kanalsanız, hacmi düşük olarak anahtar kelimeler kullanmalısınız. Örneğin aylık 100.000 aranma hacmi olan bir anahtar kelime yerine 1.000 veya 10.000 hacimli anahtar kelime kullanmalısınız. Yeni kanallar büyük hacimli anahtar kelimeler kullanarak rekabet edemezler.

Trend İçerikler

Trend içerikler tam olarak SEO ile alakalı sayılmasa da videolarınızın ve kanalınızın daha fazla etkileşim alması için çok önemli olabilir. Youtube’a içerik üretirken sadece kendi içeriklerinize takılıp kalmayın. Diğer kanalların, rakiplerinizin ve en önemlisi trend içeriklerin konusuna bakın. İçerikleri araştırın ve bunlardan asla uzak kalmayın. Trendlerde yer alan ve kendi kanalınızdan çok alakasız olmayan içerikleri sizde üretin. Trend olan anahtar kelimeler, trend zamanında yüksek etkileşime sahip olurlar. Bunun için sizinde trendlerdeki içeriklerden üretmeniz durumunda etkileşiminiz artabilir ve izlenmelerde yüksek rakamlara ulaşabilirsiniz. Ancak bunu her zaman yapmanız tavsiye edilmez. Sıkıcı olamamak kaydıyla ara ara yapmanızda fayda var.

Video Etiket Kısmı

Video etiket kısmı, Youtube tarafından sunulan en etkili SEO ayarlarından bir tanesidir. Videolarınızı yüklerken etiket kısmını asla boş bırakmamalısınız. Boş bırakmamak için her türlü kelimeyi de girmeniz doğru olamayacaktır. Videonuzu yükledikten sonra etiket kısmına, videonuzla alakalı anahtar kelimeleri ve belirlediğiniz meta anahtar kelimeyi girebilirsiniz. Buraya sırf etkileşimi yüksek diye farklı anahtar kelimeler girmemelisiniz. Bu durum size yarar sağlamayacağı gibi büyük zararlar sağlayabilir. Onun yerine Google anahtar kelime planlayıcısı tarafından belirlediğiniz anahtar kelimeleri ve bunların benzerlerini etiketler kısmına ekleyebilirsiniz.

Video Açıklama Kısmı

Video açıklama kısımları, Youtube SEO ayarları açısından etkili olabilmektedir. Bu alan doğru kullanıldığında oldukça etkili sonuçlar doğurmaktadır. Video açıklama kısımları videonuzla alakalı açıklamaları barındırmalıdır. Özellikle açıklama kısmında yer alan ilk 24 kelime içerisinde meta ve diğer anahtar kelimeleriniz yer almalıdır. Böylece Youtube botları tarafından tarama yapıldığında videonuzun içeriği hakkında bilgiye erişilmesi kolay olacaktır. Aynı zamanda açıklama kısmınızın alt taraflarında farklı videolarınızın linkine de yer verebilirsiniz.

Etkili Başlık Seçimi

Video içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, video başlığınız kötü olduğu takdirde potansiyelin altında kalan bir etkileşime sahip olacaksınız. Video başlığı, video içeriği kadar önem arz etmektedir. Video başlığınızı belirlerken birkaç önemli hususa dikkat etmelisiniz. İlk olarak meta anahtar kelimenizi içeren bir başlık belirlemelisiniz.(Bu anahtar kelimeyi başlığın en başında kullanırsanız çok daha etkili olacaktır.) Video başlığınız ne çok kısa ne çok uzun olmamalıdır. Örneğin, Gaziantep yemekleri hakkında bir video çektiniz ve meta anahtar kelimeniz ‘Gaziantep yemekleri’. Muhtemel video başlığınız ‘Gaziantep yemekleri içerisinden en iyi 5 tarif’ ‘Gaziantep yemekleri sıralı tarif listesi’ ‘Gaziantep yemekleri tanıtımı’ şeklinde yapılabilir.

Üçleme Tekniği

Üçleme tekniği aslında yukarıda bahsedilen 3 tekniğin bir arada ve uyum içerisinde kullanılmasıdır. Bu 3 teknik tek başlarına da etkilidir ancak hepsi birden uyum içerisinde kullanıldığında çok daha etkili olmaktadır. Video başlığı, video açıklama kısmı ve etiketler kısmı üçleme yapacağınız alanlardır. Üçleme, bu alanlarda meta anahtar kelimenizi kullanmanız anlamına gelmektedir. Bir önceki başlıkta yer alan ‘Gaziantep yemekleri’ meta anahtar kelimenizi bu 3 alanda doğru yerlerde kullanmalısınız. Başlık içerisinde en başta, açıklama kısmında cümlenin en başında, etiketler kısmında ise ilk 4 etiketin içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Böyle kullandığınız takdirde Youtube SEO ayarları adına muazzam fayda sağlamış olursunuz.

Etkili Thumbnail (Küçük Resim) Kullanımı

Video kapak fotoğrafı yani Thumbnail, sandığınızdan daha fazla öneme sahiptir. Video kapak fotoğrafınızın Youtube SEO ayarları ile doğrudan bağlantısı olmayabilir. Fakat izlenme ve etkileşim açısından oldukça önemlidir. Video thumbnail dikkat çekici ve video ile alakalı bir biçimde hazırlanmalıdır. Video konusuyla alakasız ve dikkat çekmeyen bir görsel hazırladığınız keşfet için pek etkili sonuçlar doğmayabilir. Fakat video konusu ile uyumlu ve dikkat çekici thumbnail hazırladığınız zaman, önerilen videolarda gören kullanıcılar videonuza büyük olasılıkla tıklayacaktır. Bundan dolayı daha fazla izlenme ve abone kazanabilirsiniz.

Oynatma Listeleri

Kesinlikle Youtube üzerinde içerik üreten her kanal kendisine ait oynatma listeleri oluşturmalıdır. Hala içerik üretenlerin bir kısmında oynatma listeleri oluşturulmamış veya düzenlenmemiş durumda. Youtube oynatma listeleri, videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlayabilir. Örneğin vloglarınızı içeren bir oynatma listesi oluşturduğunuzda, oynatma listenize sadece 1 vlog videonuzu izlemek için giren bir kullanıcı, diğer vloglarınızıda izleyebilir. Böylece videolarınız arasında bir etkileşim oluşacaktır. Bu etkileşim hem videolarınızın daha fazla önerilmesini hem de daha fazla izlenme almanızı sağlayacaktır.

Video Dosyanızın Adı

Belki de bu başlığı bu zamana kadar hiçbir yerde görmediniz ve hiç dikkat etmediniz. Dikkat etmeden atladığınız bu başlık, Youtube SEO ayarları ve Youtube algoritması ile yakından bağlantılıdır. Youtube’a video yüklerken videolarınızın adı, yenivideo.mp4, gaziantepvideo.vpeg şeklindedir. Ancak yüklerden bunları değiştirmelisiniz. Bunların yerine video başlığınızı videonuzun ismi yapabilirsiniz. Böylece Youtube botları tarafından tarandığında, istenilen bilgiye ulaşmak kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir